mutes dobuma higiena

Sliktas rūpes par mutes higiēnu var novest ne tikai pie sliktas elpas, bet arī sirds slimībām, insultam, diabētam, un citām slimībām.

Bet pētījumi parāda to, ka mazāk kā ½ Latvijas iedzīvotāju regulāri diego zobus un 35% cilvēku pēdējā gada laikā ne reizi nav apmeklējuši zobārstu un zobu higiēnistu.

Kā sliktas rūpes par mutes higiēnu ietekmē Jūsu veselību

Halitoze

Ja Jūs netīrat un nediegojat zobus, tad starp Jūsu zobiem uzkrājas smalkas ēdiena palieku daļiņas, kas krāj baktērijas un izdala ķīmiskas vielas, piemēram, ūdeņraža sulfīdu. Šī sastāvdaļa piedod sapuvušām olām, tām raksturīgo smaržu.

Mutes dobuma slimības

Kaulu atkāpšanās ap zobiem noved pie zobu kustēšanās un to izkrišanas. 25% no Latvijas iedzīvotājiem virs 65 gadiem ir izkrituši visi dabiskie zobi.

Sirds slimības

Cilvēkiem ar mutes dobuma slimībām ir divreiz lielāka iespēja saslimt ar sirds slimībām un asinsvadu sašaurināšanos, jo mutes dobumā esošās baktērijas un aplikums iekļūst asinsritē caur smaganām. Pētījumos ir pierādīts, ka smaganu slimības, caurumi zobos un zobu trūkums norāda uz iespējamām sirds slimībām tik pat nopietni kā paaugstināts holesterola līmenis.

Ateroskleroze

Augsti slimības izraisoši baktēriju līmeņi mutes dobumā var izraisīt kartoīda artērijas nosprostošanos un palielināt insulta risku.

Diabēts

90% no Latvijas iedzīvotājiem ar diabētu ir arī mutes dobuma slimības. Vienai trešdaļai no tiem ir smagākas mutes dobuma slimības, kas ir novedušas līdz zobu izkrišanai.

Erektīlā disfunkcija

Mutes dobuma baktērijas, ceļojot pa cilvēka asinsriti, var izraisīt asinsvadu nosprostošanos, kas pasliktina asinsriti uz dzimumorgāniem. Pētījumos ir pierādīts, ka vīriešiem ar mutes dobuma slimībām ir 7 reizes lielāka iespēja piedzīvot erektīlo disfunkciju, nekā vīriešiem, kas rūpējās par sava mutes dobuma higiēnu.

Elpošanas problēmas

Mutes dobuma slimību izraisītās baktērijas, ceļojot pa cilvēka asinsriti, var nokļūt plaušās, kur tās var pasliktināt elpošanas sistēmu – īpaši cilvēkiem, kam jau ir elpošanas problēmas.

Smagas smaganu slimības

½ no visām smagām smaganu slimībām ir smēķēšanas rezultāts, un saslimt ar smaganu slimībām ir 3 reizes lielāka cilvēkiem, kuri smēķē, salīdzinot ar nesmēķētājiem.

Zems jaundzimušā svars

Sievietēm bērna gaidībās, ar sliktu mutes dobuma higiēnu, ir 7 reizes lielāka iespēja, ka bērns piedzims pirms noteiktā datuma un ka jaundzimušā svars būs mazs.

Kā uzlabot mutes dobuma veselību?

Uzlabojiet sava mutes dobuma veselību, sekojot šiem ieteikumiem:

  • Tīriet zobus divreiz dienā ar fluoru saturošu zobu pastu un mainiet savu zobu birsti reizi 3-4 mēnešos
  • Ievērojiet sabalancētu diētu un izvairieties no našķiem starp ēdienreizēm
  • Regulāri diegojiet zobus, lai atbrīvotos no ēdiena paliekām starp zobiem
  • Regulāri apmeklējiet zobārstu un zobu higiēnistu, lai saņemtu profesionālu aprūpi un labākos ieteikumus

Atcerieties, ja Jūs ignorēsiet savus zobus, tie vēlēsies no Jums aiziet!

Informācija par zobu balināšanu